Co powoduje opuchnięcie nóg?

Obrzęk nóg, który może wystąpić również w kostkach i stopach, jest bardzo powszechny, zwłaszcza u osób starszych. Obrzęk powoduje zwykle uczucie zmęczenia, mrowienia, a w najcięższych przypadkach także pewien ból.

Przede wszystkim musimy wyjaśnić, że gdy mówimy o spuchniętych nogach, to niekoniecznie jest to całkowity obrzęk nogi. Niekiedy bardziej powszechne jest występowanie spuchniętych kostek lub nawet stóp. Nie jest to więc choroba sama w sobie, ale objaw lub wskaźnik, który może nas ostrzegać przed innymi problemami.

Co powoduje opuchnięcie nóg?

Jak tłumaczą specjaliści, obrzęki nóg nie pojawiają się zwykle z powodu bezpośredniej przyczyny. Innymi słowy, jest to zazwyczaj efekt uboczny u niektórych osób, które już cierpią na inne choroby.

Pojawia się więc szczególnie wtedy, gdy osoba ma nadwagę, ma zakrzep krwi w nodze, ma infekcję nogi, lub żyły w nogach nie mogą prawidłowo pompować krwi z powrotem do serca (nazywane niewydolnością żylną).

Również częściej występuje u osób starszych i u kobiet, które przyjmują estrogeny lub podczas cyklu miesiączkowego. Warto wspomnieć, że większość kobiet ma pewne obrzęki w czasie ciąży; choć dobrze jest pamiętać, że długotrwałe i silne obrzęki w tym okresie mogą być oznaką stanu przedrzucawkowego, dlatego w każdym przypadku należy mieć nadzór lekarza.

Obrzęk nóg może być również oznaką niewydolności serca, niewydolności nerek lub niewydolności wątroby. Dzieje się tak dlatego, że w tych warunkach w organizmie znajduje się zbyt dużo płynów. Podobnie niektóre leki mogą sprzyjać powstawaniu obrzęków, np:

  • Leki przeciwdepresyjne, w tym inhibitory MAO i leki trójcykliczne.
  • Leki na ciśnienie krwi zwane blokerami kanału wapniowego.
  • Hormony takie jak estrogen (w tabletkach antykoncepcyjnych i terapii hormonalnej) i testosteron
    Sterydy

Ćwiczenia zapobiegające obrzękom

Pływanie jest zazwyczaj jedną z najlepszych opcji ćwiczeń, podobnie jak jazda na rowerze czy joga. Dobrym rozwiązaniem jest również rozpoczęcie zmiany drobnych nawyków, takich jak chodzenie po schodach zamiast windą lub chodzenie do pracy pieszo, jeśli to możliwe.

Gdy znajdziesz chwilę w ciągu dnia, umieść nogi do góry. Dzięki temu krew i płyny mogą prawidłowo przepływać, nie powodując zastoju w kończynach dolnych. Na te dolegliwości doskonale sprawdzają się również masaże, zwłaszcza z użyciem olejku migdałowego lub oliwkowego. Kąpiele stóp z ciepłą wodą i solami morskimi są również świetne w łagodzeniu obrzęków i ciężkości. Poznaj więcej sposobów na opuchnięte nogi.