Pięć powodów, by zacząć oddawać krew

Każdego dnia szpitale potrzebują wielu litrów ludzkiej krwi, by ratować życie. Krew jest bezcennym płynem, ponieważ nie da się wytworzyć jej w laboratorium. Jedyną opcją pozyskania jej jest zatem pobranie krwi od ludzi, którzy chcą się podzielić. Honorowe krwiodawstwo jest czymś godnym pochwały. Uważam wręcz, że każdy, kto nie ma przeciwwskazań medycznych, powinien oddawać krew. Oto lista kilku korzyści z bycia krwiodawcą, które mogą Cię do tego zachęcić.

1. Ratowanie życia

Chyba najbardziej oczywistym powodem, dla którego ludzie oddają krew, jest fakt, że dzięki temu możemy uratować czyjeś życie. Pomyśl tylko- w filmach bycie superbohaterem wiąże się z narażaniem swojego życia, ryzykiem, ściganiem złoczyńców i tak dalej… a w prawdziwym życiu możesz zostać bohaterem w godzinę, po prostu wypełniając formularz, a potem leżąc na fotelu. To niebywale proste. Każdy człowiek pragnie zostawić po sobie jakiś ślad na tym świecie. Myślę, że zdecydowana większość z nas chce ten świat uczynić lepszym, dołożyć cegiełkę do budowania lepszego jutra. Wiele osób jednak poprzestaje na pragnieniach i nic tak naprawdę nie robi, bo nie wierzy, że jako zwykły, szary obywatel, może cokolwiek zdziałać. Otóż możesz naprawdę dużo! Wystarczy oddać krew. Jakaś osoba na tym świecie zatrzyma dzięki Tobie najcenniejsze, co ma- życie.

2. Satysfakcja

Uczucie po wyjściu z punktu RCK jest cudowne- jakbyś był o kilka kilogramów lżejszy. I nie, nie jest to kilka kilogramów krwi 😉 Po prostu schodzą z Ciebie wszystkie zmartwienia i smutki. Twoją głowę wypełnia duma i satysfakcja ze zrobienia dobrego uczynku. Każdy człowiek lubi czuć się dobry i potrzebny, dlatego altruistyczne uczynki są miłe nie tylko dla tego, komu się pomaga, ale i dla samego pomagającego. Ze względu na bycie krwiodawcą wzrasta Twoja pewność siebie, poczucie własnej wartości i ogólna satysfakcja z życia. Mając świadomość, że coś znaczysz dla tego świata (tym bardziej po wielokrotnym oddaniu krwi), przyjemniej się śpi i budzi bardziej rześkim. Gwarantuję Ci, też to poczujesz, gdy zaczniesz oddawać krew.

3. Dzień wolny w pracy

Czy Twoja praca Cię męczy i czasem masz jej dość? Jeśli tak, istnieje prosty sposób, by wziąć sobie dodatkowy dzień wolnego- wystarczy oddać krew. Dostajesz wtedy zaświadczenie, którego Twój pracodawca nie może zignorować, nawet jeśli gotuje się ze złości, że nie było Cię w pracy. Utrzyj zgredowi nosa i oddawaj krew jak najczęściej 😉

4. Darmowe badanie krwi

Martwisz się czasem o swoje zdrowie? Jeśli regularnie oddajesz krew, masz również zapewnione regularne badanie krwi, a to właśnie z niego można się bardzo dużo dowiedzieć o stanie Twojego zdrowia. Poinformuj personel w punkcie krwiodawstwa, że chcesz uzyskać wyniki badań i je dostaniesz.

5. Lekarz bez kolejki i inne zniżki

Po uzyskaniu odznaki zasłużonego honorowego dawcy krwi przysługuje Ci możliwość korzystania z opieki lekarskiej poza kolejnością. Pomyśl tylko, ile czasu dzięki temu możesz zyskać. A czas, jak mówią, to pieniądz! Ponadto będą Ci przysługiwać zniżki na komunikację miejską, czy niektóre lekarstwa. Nic tylko korzystać!

Przeczytaj również