Główne przyczyny wysokiej kreatyniny we krwi

Kreatynina to substancja produkowana przez mięśnie i eliminowana przez nerki poprzez mocz. Dlatego badanie poziomu kreatyniny we krwi i moczu jest sposobem oceny funkcji nerek.

Prawidłowe wartości kreatyniny

Normalne wartości kreatyniny we krwi mogą się różnić w zależności od laboratorium i płci osoby. Tak więc odpowiedni poziom kreatyniny we krwi dla kobiet wynosi 0,60 do 1,2 mg/dl, a dla mężczyzn 0,70 do 1,3 mg/dl.

Główne przyczyny wysokiej kreatyniny

Głównymi przyczynami wysokiej kreatyniny w organizmie są:

1. Nadmierna aktywność fizyczna

Nadmierna i intensywna aktywność fizyczna, jak w przypadku sportowców i kulturystów, może prowadzić do zwiększenia stężenia kreatyniny we krwi, niekoniecznie związanego ze zmianami w nerkach, ale z ilością masy mięśniowej danej osoby, ponieważ kreatynina jest produkowana w mięśniach.

Co robić: gdy wzrost kreatyniny jest związany z procentową masą mięśniową danej osoby, leczenie nie jest konieczne, ponieważ nie ma oznak zaburzeń pracy nerek.

2. Odwodnienie

Odwodnienie zwiększa stężenie moczu w nerkach, co utrudnia pracę tego narządu i zmniejsza jego filtrację we krwi, zwiększając stężenie kreatyniny w organizmie.

3. Wysokie spożycie białka

Niektórzy sportowcy i osoby uprawiające aktywność fizyczną spożywają duże ilości białka, takie jak mięso, jaja, ryby i kurczaki, zwiększając zużycie fosforanu kreatyny w mięśniach, enzymu, który wykorzystywany przez mięśnie wytwarza kreatyninę, powodując wzrost stężenia tej substancji we krwi.

Co robić: zaleca się spożywanie maksymalnie 1,2 g/kg białka dziennie. Osoba o wadze 60 kg może spożywać maksymalnie 72 g białka dziennie, czyli równowartość np. 100 g udka z kurczaka, 100 g sera ricotta, 120 g łososia i 100 g jogurtu dziennie. Dodatkowo zaleca się konsultację z dietetykiem w celu oceny ogólnego stanu zdrowia i indywidualnych potrzeb żywieniowych, co pomoże w opracowaniu spersonalizowanego planu żywieniowego.

4. Wysokie spożycie suplementu kreatyny

Nadmierne spożycie suplementacji kreatyną może również zwiększyć poziom kreatyniny we krwi, ponieważ kreatyna jest przekształcana w organizmie w kreatyninę. Jak więc suplementować kreatynę? Odsyłamy Cię do portalu sportmaniak.pl, który specjalizuje się w zagadnieniach sportu.

5. Wysokie ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi może powodować uszkodzenia naczyń krwionośnych, zmniejszając krążenie krwi i utrudniając zdolność nerek do filtrowania krwi, co może prowadzić do gromadzenia się kreatyniny we krwi.

6. Zakażenia nerek

Zakażenie nerek może być spowodowane przez bakterie, wirusy lub grzyby, które mogą być naturalnie obecne w układzie moczowym. Wzrost kreatyniny występuje zwykle, gdy zakażenie jest przewlekłe, czyli gdy leczenie nie było skuteczne, co pozwala bakteriom pozostać w nerkach i sprzyja uszkodzeniu nerek.