Dokuczliwe i niebezpieczne zapalenie żył i żylaki

Żyły to naczynia krwionośne, których zadaniem jest prowadzenie krwi do serca. Żyły posiadają owalny kształt i są wiotkie. Zbudowane są z cienkiej warstwy mięśniówki gładkiej. Żyły dzielą się na głębokie i powierzchniowe. To naczynia krwionośne, które są jak gdyby kanałami, którymi płynie krew niosąca życie, lecz czasem zawodzą, bo chorują, gdy pojawia się zapalenie żyły, co jest bardzo niebezpieczne, albo męczące i równie niebezpieczne dla życia żylaki. Żylaki powstają na wskutek wydłużenia i poszerzenia żył i zazwyczaj występują na kończynach dolnych.

Jak wygląda leczenie chorób żylnych?

W przypadku żylaków wymagane jest leczenie farmakologiczne lub leczenie chirurgiczne. Jedną z metod leczenia żył jest skleroterapia. Lecz stosuje się ją głównie w przypadkach małych naczyń krwionośnych. Natomiast w przypadkach głównych naczyń krwionośnych i dużych naczyń krwionośnych najczęściej potrzebna jest operacja chirurgiczna. Leczenie żylaków drogą nieoperacyjną polega na podaniu do żył zasilających żylaki leku o odpowiednim stężeniu.
Żylaki nie tylko utrudniają funkcjonowanie i wyglądają nieestetycznie, lecz również zagrażają życiu, a zwłaszcza te obejmujące większe naczynia żylne. Często żylaki takie są również przyczyną różnych powikłań. Trzeba pamiętać, że bardzo niebezpieczne jest zapalenie żyły, zakrzepica, krwotok żylny oraz róża będąca rumieniem z jednoczesnym obrzękiem. Zawsze towarzyszy jej złe samopoczucie, osłabienie i wysoka gorączka. Natomiast krwotok z żylaka następuje najczęściej po uszkodzeniu ciała w okolicy żylaka. Zaś zakrzepica jest skutkiem zapalenia żyły, co doprowadza do powstania zakrzepu, który jest szalenie niebezpieczny i bezpośrednio zagraża życiu.

Dlaczego choroby żył należy bezwarunkowo leczyć?

Najważniejszą przyczyną leczenia żylaków i zapalenia żył jest chęć ratowania swojego życia, bo choroby te mu zagrażają. Poza tym zapalenie żył powierzchniowych może przekształcić się w zapalenie żył głębokich, która to dolegliwość jest jeszcze bardziej niebezpieczna dla życia. Drugim powodem leczenia żylaków jest wpływ ich na nasze funkcjonowanie. Żylaki sprowadzają ból, trzeba nieustannie na nie uważać, aby nie doszło do uszkodzenia mechanicznego odznaczających się ciemnym kolorem i wystających żył, bo grozi to krwotokiem. Nogi na których są żylaki są chore, bo często nabrzmiałe i ciężkie, co utrudnia sprawne poruszanie. Poza tym żylaki, to duży defekt estetyczny. Nogi, na których wystają bordowe i grube żyły wyglądają brzydko i sprawiają kłopot kobiecie, która pragnie chodzić w sukience, czy w spódnicy. A to właśnie kobiety najczęściej zapadają na żylaki. Choć chorują i mężczyźni, lecz w dużo mniejszym procencie, a poza tym mężczyźni noszą spodnie, co ułatwia im życie.

Dlaczego powstają żylaki?

Żylaki bardzo często mają podłoże genetyczne, lecz przyczyniają się do ich powstania również urazy, operacje kończyn, przebyta zakrzepica, albo starszy wiek. Żylaki powstają również na wskutek pracy siedzącej, gdy jest mało ruchu. Podczas siedzenia i bezruchu nogi są zgięte, co utrudnia przepływ krwi do serca. Lecz podczas pracy stojącej także dochodzi do unieruchomienia łydek i krew również nie jest wypychana ku sercu. Podnoszenie i przenoszenie ciężkich przedmiotów też uszkadza żyły, bo powoduje wzrost ciśnienia i ucisk na żyły.
Dlatego chcąc być zdrowym zawsze trzeba na siebie uważać. Jak również, aby nie pojawiły się żylaki zalecana jest aktywność fizyczna, jak i właściwa dieta, która nie dopuszcza do nagromadzenia się w organizmie cholesterolu. Aktywność ruchowa i właściwa dieta oraz suplementy diety wpłyną pozytywnie na żyły, jak i na cały organizm, bo uszczelnią naczynia krwionośne i pobudzą krążenie w kończynach. Nie bez znaczenia jest też właściwa waga ciała, gdyż nadwaga i otyłość wpływa bardzo niekorzystnie nie tylko na stawy i kręgosłup, lecz również na układ żylny i w ogólnie wpływa niszcząco na cały organizm ludzki. Dlatego warto liczyć kalorie, bo to pomoże utrzymać właściwą wagę ciała. Liczba kalorii, którą możemy spożyć w ciągu dnia zależy od wieku, wzrostu, masy ciała, płci i od aktywności fizycznej.