Przyczyny swędzenia w gardle

Odwodnienie

Odwodnienie to niedostateczna ilość wody w organizmie spowodowana takimi czynnikami jak niewystarczające spożycie płynów, biegunka, wymioty, udar cieplny lub nadmierne pocenie się. Odwodnieniu mogą towarzyszyć takie objawy jak swędzenie gardła, pragnienie, suchość w ustach, na skórze i w oczach, zmniejszenie ilości wydalanego moczu i ciśnienia krwi, a w cięższych przypadkach zwiększenie częstości akcji serca, któremu towarzyszą zawroty głowy. Odwodnienie jest tematem, który często się bagatelizuje. Na stronie www.myslowiceinfo.pl, można często przeczytać o osobach, które np. zasłabły w miejscu publicznym z powodu odwodnienia.

Alergiczny nieżyt nosa

Alergiczny nieżyt nosa to zapalenie błony śluzowej nosa, wywołane reakcją alergiczną, powodujące objawy takie jak kichanie, suchy kaszel oraz swędzenie w nosie i gardle. Choroba ta powstaje zwykle po kontakcie z substancjami alergizującymi, takimi jak kurz, sierść zwierząt, pyłki roślin lub niektóre rośliny, a najczęściej występuje wiosną i jesienią.

Alergia pokarmowa

Alergia pokarmowa to przesadna reakcja zapalna na konkretną substancję zawartą w pożywieniu, która może objawiać się w różnych rejonach ciała powodując swędzenie skóry, oczu, nosa lub gardła. Oprócz tego, zapalenie może wystąpić również w innych regionach ciała i może atakować usta i język, powodując poważne trudności w oddychaniu.

Alergia na leki jest podobna do alergii pokarmowej, ale łatwiej jest zidentyfikować alergen, ponieważ reakcja alergiczna występuje krótko po przyjęciu konkretnego leku.

Narażenie na działanie substancji drażniących

Narażenie na czynniki drażniące, takie jak dym papierosowy lub spaliny samochodowe, środki czystości, gaz pieprzowy, bomby z gazem łzawiącym i inne toksyczne lub drażniące substancje mogą podrażniać gardło i powodować swędzenie i kaszel.

Zapalenie migdałków lub przeziębienie

Niektóre infekcje układu oddechowego, takie jak zapalenie migdałków, zapalenie gardła lub grypa, mogą powodować drapanie w gardle, zanim przejdą w poważniejsze objawy, takie jak ból lub obrzęk okolicy. Objawy mogą obejmować również kaszel, gorączkę, swędzenie ucha, dreszcze i złe samopoczucie.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks żołądkowo-przełykowy to cofanie się treści żołądkowej w dół przełyku do jamy ustnej, co powoduje ból, nieprzyjemny smak, a w niektórych przypadkach drapanie w gardle z powodu podrażnienia wywołanego przez kwaśną zawartość żołądka. Dzieje się tak, gdy mięsień, który powinien zapobiegać opuszczaniu żołądka przez kwas żołądkowy, nie działa prawidłowo.